Inkontinencija
Inkontinencija se odnosi na gubitak kontrole nad telesnim tečnostima. Osobe koje doživljavaju inkontinenciju nemaju potpunu kontrolu nad procesom pražnjenja bešike ili creva, što dovodi do nevoljnog curenja urina, stolice ili oboje.
Inkontinencija, poznata i kao nevoljno curenje urina, je problem koji utiče na milione ljudi širom sveta. Ovaj zdravstveni problem može značajno uticati na kvalitet života osobe, jer dovodi do neprijatnih situacija i osećaja nelagodnosti. Inkontinencija može varirati od povremenog curenja urina prilikom kašljanja ili kijanja do potpunog gubitka kontrole nad mokrenjem.
Inkontinencija, curenje bešike ili gubitak kontrole bešike je čest problem. U rasponu od povremenog curenja kada kijate do intenzivnog nagona za mokrenjem koji se ne može kontrolisati. Ako patite od inkontinencije ili curenja bešike, znate koliko to može biti frustrirajuće i teško. Dostupna je pomoć za kontrolisanje i lečenje urinarne inkontinencije. Ako inkontinencija ugrožava vaše samopouzdanje i uživanje u životu, naš integrativni pristup može dijagnostikovati stepen vašeg problema i pružiti vam opcije njegovog otklanjanja.
Inkontinencija/Nevoljno mokrenje - uzroci
Inkontinencija može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući starenje, trudnoću i porođaj, povrede, bolesti nervnog sistema, infekcije, operacije i druge zdravstvene probleme. Lečenje zavisi od vrste i uzroka inkontinencije, a može uključivati promene u načinu života, terapiju, lekove, vežbe mišića, pa čak i hirurške zahvate u određenim slučajevima. Važno je konsultovati se sa zdravstvenim stručnjakom kako bi se utvrdila tačna dijagnoza i pronašlo odgovarajuće lečenje.
Inkontinencija - najčešći simptomi
• Curenje urina prilikom kašljanja, kihanja, smejanja ili vežbanja.
• Osećaj iznenadnih, nekontrolisanih nagona za mokrenjem.
• Učestalo mokrenje.
• Mnogo puta se budite noću radi mokrenja
• Mokrenje tokom spavanja
• Stalni osjećaj nepotpunog pražnjenja bešike
Tipovi inkontinencije

-
Stresna inkontinencija
Jedna od najčešćih vrsta inkontinencije je stresna inkontinencija. Ova vrsta inkontinencije javlja se kada osoba doživi curenje urina tokom fizičkih aktivnosti kao što su kašljanje, smeh, podizanje teških predmeta ili čak lagana vežba. Stresna inkontinencija se javlja zbog oslabljenih mišića karličnog dna, koji nisu u stanju da podrže bešiku i mokraćnu cev dovoljno da zadrže urin. Gubitak kontrole nad mokrenjem koji se javlja pri fizičkom naporu, kao što su kašljanje, kijanje, smejanje ili podizanje teških predmeta.
-
Urgentna (neurogenska) inkontinencija
Nagla i snažna potreba za mokrenjem koja se teško može kontrolisati, često praćena nekontrolisanim gubitkom urina pre nego što osoba stigne do WC-a. Urgentna inkontinencija je gubitak kontrole nad bešikom usled nagle, intenzivne potrebe za mokrenjem, ali bez mogućnosti da se mokrenje odloži. Ova vrsta inkontinencije često je povezana sa hiperaktivnim mokraćnim mehurićem. Simptomi urgentne inkontinencije mogu uključivati učestalo mokrenje i osećaj da osoba mora odmah mokriti, čak i kada bešika nije puna.
-
Prelivajuća inkontinencija
Gubitak kontrole nad mokrenjem usled prekomerno pune bešike - prelivajuća inkontinencija. Prelivena inkontinencija se dešava kada bešika ne može da se isprazni u potpunosti, što dovodi do njenog prepunjavanja i curenja urina. Ova vrsta inkontinencije često se javlja kod muškaraca sa uvećanom prostatom ili kod osoba koje imaju oštećenja nerva.
-
Mešovita inkontinencija
Kombinacija stresne i urgentne inkontinencije. Osobe sa mešanom inkontinencijom mogu iskusiti simptome obe vrste, što može učiniti lečenje i upravljanje stanjem izazovnijim.
-
Funkcionalna inkontinencija
Gubitak kontrole koji proizilazi iz fizičkih ili mentalnih ograničenja, kao što su problemi sa pokretljivošću ili demencija, a ne iz problema sa bešikom ili mišićima sfinkterima. Funkcionalna inkontinencija nastaje kada fizičke ili mentalne barijere sprečavaju osobu da na vreme stigne do toaleta. To može biti uzrokovano problemima sa pokretljivošću, demencijom ili neurološkim stanjima poput multiple skleroze.
-
Refleksna inkontinencija
Nevoljni gubitak urina usled nehotičnih kontrakcija mišića bešike - refleksna inkontinencija.
tretmani
Magneto STYM
Naša Magneto STYM terapijska stolica za lečenje inkontinencije, impotencije i sličnih problema vezanih za slabljenje mišića dna karlice, je najsavremeniji model renomiranog slovenačkog proizvodjača Iskra Medical.
Kako funkcioniše Magneto STYM?
- Vrši magnetnu stimulaciju mišića
- Novi inovativni tretman za ublažavanje bolova u zglobovima
- Neinvazivnu i bezbolnu metodu isključivo magnetnim mehaničkim talasima
- Beskontaktnu stimulativnu metodu koja doseže do svakog dela tela
- Duboko penetrirajuću stimulaciju
- Sigurnost tretmana bez ikakvih neželjenih efekata

Magneto STYM tretmani za inkontinenciju
Često se kaže da magnetna stimulacija mišića rešava ključne nedostatke uspostavljenih metoda električne stimulacije mišića u rehabilitaciji. Magnetna polja izazivaju manje bola tamo gde bi ga elektrostimulacija izazvala, omogućavaju duboko prodiranje u nehomogeno biološko tkivo i ne zahtevaju kontakt sa kožom. Ova vrsta stimulacije ne utiče na vlakna bola u površini kože, čime se smanjuje nelagodnost u poređenju sa konvencionalnom električnom stimulacijom. Magnetna polja prolaze kroz odeću, tkivo i kosti kako bi stigla do inače nepristupačnih područja. Aparati iz grupe Magneto Stym generišu magnetna polja – terapijske frekvencije 1-99 Hz, snage do 2 Tesla jedinice – duboko u telu, izazivajući stimulaciju mišića koja se ne može postići električnom stimulacijom, i tako postižu i najdelikatnije i suptilnije terapeutske uticaje.
Magneto Stym program pruža u različitim zemljama niz visokokvalitetnih rešenja za istraživače i kliničare koji rade u neurologiji, neuro-nauci, fizikalnoj medicini i rehabilitaciji. Pokazalo se da terapija magnetnim poljem prožima sve ćelije, pospešuje razmenu jona, normalizuje cirkulaciju i povećava korišćenje kiseonika u ćelijama, što dovodi do regeneracije celog tela.
Inkontinencija kao što češći problem u savremenom svetu, upravo zahteva ovu vrstu stimulacije. Jedan tretman MMS zamenjuje 5-10 sesija klasičnih vežbi.
Više o samom tretmanu možete videti na našoj stranici magneto stym terapija.

Indikacije za primenu
Magneto STYM može da se koristi i urazne druge svrhe i to sa jednako dobrim rezultatima.
- Poremećaji kičme: akutni/hronični lumbago, giht kuka (išijas), spina bifida, spondilitis
- Nervni poremećaji: Oštećenje perifernih nerava
- Poremećaji mišićno-skeletnog sistema: degenerativni artritis, reumatoidni artritis, bol u grliću materice, opuštanje mišića, smrznuto rame
- Bolesti genitourinarnog sistema: simptomi, npr – bol u prostati
- Kontrola akutnog bola
- Impotencija
- Problemi sa prostatom
- Bol u karličnom delu tela, tj. u pelvisu
- Rehabilitacija nerava ili mišića nakon preloma kosti i povrede mekog tkiva
- Kontrola bola kod atrofije mišića, spazma, ankiloze (ukočenje zgloba nastalo srastanjem zglobnih tela)
- Sportske povrede različitog tipa

Uzroci inkontinencije:
Slabljenje mišića karličnog dna
Jedan od glavnih uzroka inkontinencije je slabljenje mišića karličnog dna. Ovi mišići podržavaju bešiku i mokraćnu cev, a kada oslabe zbog porodjaja, operacija ili starenja, može doći do nevoljnog curenja urina.
Slabljenje mišića dna karlice predstavlja ozbiljan problem za mnoge osobe, posebno žene, i jedan od najčešćih simptoma ovog stanja je urinarna inkontinencija. Urinarna inkontinencija, koja podrazumeva nehotično curenje mokraće, može biti izazvana različitim faktorima, ali jedan od glavnih uzroka je slabljenje mišića koji podržavaju mokraćnu bešiku. Kada mišići dna karlice oslabe, dolazi do smanjenja njihove sposobnosti da kontrolišu pritisak na bešiku, što često dovodi do urinarne inkontinencije.
Urinarna inkontinencija se može pojaviti u različitim oblicima, uključujući stresnu inkontinenciju, koja nastaje prilikom kašljanja, kijanja ili vežbanja, kao i urgentnu inkontinenciju, koja podrazumeva naglu i neodloživu potrebu za mokrenjem. Slabljenje mišića dna karlice takođe može uzrokovati mešovitu inkontinenciju, što je kombinacija oba tipa.
Inkontinencija je stanje koje može značajno uticati na kvalitet života, jer osobe koje pate od urinarne inkontinencije često osećaju sramotu i nelagodnost. Ovaj problem se ne sme zanemariti, jer urinarna inkontinencija, ako se ne leči, može postati hroničan problem koji dodatno narušava fizičko i emocionalno zdravlje.
Srećom, postoje različite metode za jačanje mišića dna karlice, koje mogu smanjiti ili potpuno eliminisati simptome urinarne inkontinencije. Vežbe za mišiće dna karlice, poput Kegelovih vežbi, su osnovna tehnika koja se koristi za jačanje ovih mišića. Redovno vežbanje može pomoći u vraćanju kontrole nad mokraćnom bešikom i smanjenju simptoma inkontinencije.
Ukoliko se urinarna inkontinencija ne povlači sa vežbama, postoje i napredniji tretmani koji uključuju različite vrste terapija, pa čak i hirurške zahvate. Rana intervencija može sprečiti dalje komplikacije, pa je važno da se osoba koja ima simptome urinarne inkontinencije obrati stručnjaku kako bi se započelo sa adekvatnim lečenjem.
Urinarna inkontinencija je problem koji može biti rešen ili znatno ublažen ukoliko se posveti dovoljno pažnje jačanju mišića dna karlice i preduzimanju odgovarajućih terapijskih koraka.

Neurološka oštećenja
Inkontinencija može biti uzrokovana oštećenjem nerva koji kontrolišu bešiku i mišiće karličnog dna, što je jedan od glavnih uzroka pojave ovog stanja. Oštećenje nerava može ozbiljno narušiti sposobnost tela da pravilno reguliše mokrenje, što direktno dovodi do inkontinencije. Stanja poput moždanog udara, Parkinsonove bolesti ili multiple skleroze često su povezana sa ovakvim oštećenjima, a inkontinencija je čest prateći simptom ovih bolesti.
Kod osoba koje su preživele moždani udar, inkontinencija može nastati kao posledica gubitka funkcije ili slabije kontrole mišića karličnog dna. Takođe, Parkinsonova bolest, koja utiče na nervni sistem, može dovesti do urinarne inkontinencije zbog nevoljnih pokreta i slabosti mišića. Multipla skleroza je još jedno stanje koje narušava nervne funkcije, što često rezultira inkontinencijom, jer dolazi do prekida u signalizaciji između mozga i mokraćne bešike.
Inkontinencija koja se javlja zbog ovih neuroloških stanja može biti posebno teška za tretiranje, jer je u osnovi problema oštećenje živaca, a ne samo slabljenje mišića. Međutim, bez obzira na uzrok, inkontinencija može značajno smanjiti kvalitet života obolelih, što čini neophodnim traženje odgovarajućih terapijskih rešenja. Stalno praćenje i lečenje osnovnih bolesti može pomoći u smanjenju simptoma inkontinencije, ali često su potrebne dodatne metode za kontrolu mokrenja.
Dakle, inkontinencija, kada je uzrokovana neurološkim oštećenjima, zahteva poseban pristup u lečenju, uz stalno praćenje stanja kako bi se simptomi inkontinencije smanjili ili potpuno eliminisali.
Hormonske promene
Menopauza i pad nivoa estrogena kod žena mogu oslabiti tkiva u karličnom području, što povećava rizik od inkontinencije. Hormonska neravnoteža može takođe uticati na kontrolu bešike.
Uvećana prostata
Kod muškaraca, uvećana prostata može vršiti pritisak na mokraćnu cev, što otežava normalno mokrenje i može dovesti do preliva i urgentne inkontinencije.
Uvećana prostata, poznata i kao benigna hiperplazija prostate (BPH), je čest problem kod starijih muškaraca i može uzrokovati različite probleme sa mokrenjem, uključujući inkontinenciju. Kada prostata raste, pritiska mokraćnu cev, što otežava normalan protok mokraće iz bešike. Ovaj pritisak može izazvati čitav niz simptoma, od slabog mlaza mokraće i čestih noćnih mokrenja do ozbiljnijih problema, kao što je urinarna inkontinencija.
Urinarna inkontinencija se često javlja kod muškaraca sa uvećanom prostatom zbog nemogućnosti bešike da se potpuno isprazni, što rezultira curenjem mokraće. Inkontinencija može biti frustrirajuća i neugodna, posebno jer može biti praćena osećajem hitnosti, što znači da osoba oseća naglu potrebu za mokrenjem, ali ne može uvek stići do toaleta na vreme. Kada se prostata uveća, važno je prepoznati i kontrolisati simptome pre nego što dođe do ozbiljnih problema kao što je inkontinencija. Inkontinencija izazvana uvećanom prostatom može se pojaviti u nekoliko oblika, uključujući stresnu inkontinenciju, kada dolazi do curenja mokraće pri kašljanju, smehu ili fizičkim naporima.
Jedan od glavnih faktora koji doprinosi inkontinenciji kod uvećane prostate jeste i smanjena funkcionalnost mišića bešike. U ozbiljnijim slučajevima, kada inkontinencija postaje hronična i značajno narušava kvalitet života, mogu biti potrebni hirurški zahvati.
Kako se bešika stalno puni zbog neadekvatnog pražnjenja, mišići postaju preopterećeni, što dodatno povećava rizik od urinarne inkontinencije. Pored toga, muškarci sa uvećanom prostatom često razvijaju hronične infekcije urinarnog trakta, što dodatno može pogoršati simptome inkontinencije.
Urinarna inkontinencija - simptomi
Najistaknutiji simptom inkontinencije je nevoljno curenje urina. Ovo curenje može varirati od nekoliko kapi tokom kašljanja ili smeha do ozbiljnijeg gubitka kontrole nad bešikom. Simptomi mogu uključivati:
- Učestalo mokrenje.
- Osećaj hitnosti.
- Osećaj da se bešika nikada ne prazni u potpunosti.
- Noćno mokrenje.
Inkontinencija - komplikacije
Ako se ne tretira, inkontinencija može izazvati komplikacije kao što su:
- Infekcije urinarnog trakta.
- Iritacija kože zbog stalnog vlaženja.
- Gubitak samopouzdanja i društvena izolacija.
Kako se dijagnostikuje inkontinencija?
Lekar može koristiti različite metode za dijagnozu inkontinencije, uključujući:
- Test urina: Da bi se isključile infekcije.
- Ultrazvuk: Da bi se ispitalo stanje bešike i bubrega.
- Urološki pregled: Da bi se procenila funkcija bešike i mokraćne cevi.

Prostata
Upala prostate i BHP
Prostata je muška žlezda koja se nalazi ispod mokraćnog mehura i oko mokraćne cevi. Problemi s prostatom su prilično česti, posebno kod muškaraca starijih od 50 godina. Evo nekih uobičajenih problema koji mogu nastati s prostatom:
Benigna hiperplazija prostate (BHP): To je najčešći problem s prostatom kod starijih muškaraca. BHP uzrokuje povećanje veličine prostate, što može stisnuti uretru i otežati mokrenje.
Prostatitis: Ovo je upala prostate, koja može biti uzrokovana infekcijom ili drugim faktorima. Može uzrokovati bol u donjem delu stomaka, nelagodu prilikom mokrenja i seksualne probleme.
Prostata rak: Rak prostate je ozbiljan problem koji se javlja kada ćelije prostate postanu zloćudne. Rani simptomi mogu biti teško primetni, ali kasnije mogu uključivati probleme s mokrenjem, bol u kostima i druge simptome.
Akutna zadržavanje mokraće: To je hitno stanje u kojem muškarac ne može isprazniti mokraćni mehur. Često je uzrokovano BHP-om ili prostatitisom.
Problemi s ejakulacijom: Povećana prostata može uzrokovati probleme s ejakulacijom, uključujući retrogradnu ejakulaciju (kada sperma ulazi u mokraćni mehur umesto u vanjski otvor penisa) ili bol tokom ejakulacije.
Smanjena seksualna funkcija: Problemi s prostatom mogu uticati na seksualnu funkciju, uključujući smanjen libido, erektilnu disfunkciju i bol za vreme polnog odnosa.
Ovi problemi s prostatom mogu biti neugodni i uticati na kvalitet života muškarca. Važno je potražiti medicinsku pomoć ako primetite bilo kakve promene u mokrenju, bol u području prostate ili druge simptome koji ukazuju na probleme s prostatom. Rani tretman može pomoći u upravljanju mnogim stanjima prostate i sprečavanju komplikacija.
Funkcionalna mišićna stimulacija
Magnetna (funkcionalna) mišićna stimulacija postala je popularna terapijska metoda za lečenje različitih stanja, uključujući probleme s prostatom. Ovaj postupak koristi magnetska polja za poticanje mišićne aktivnosti i poboljšanje cirkulacije krvi u području prostate. Magnetna terapija se primjenjuje putem posebnih uredjaja koji generišu magnetska polja koja prodiru kroz tkivo i ciljaju mišićne skupine uključujući i mehaničke vibracije koje simuliraju vežbe mišića neophodnih za pravilno funkcionisanje prostate.
Evo nekoliko načina na koje se magnetna mišićna stimulacija može koristiti kao terapija za probleme s prostatom:
Poboljšanje mišićne funkcije: Magnetna stimulacija može pomoći u jačanju mišića u području prostate, što može poboljšati protok krvi i olakšati simptome povezane s prostatom, poput poteškoća s mokrenjem.
Smanjenje upale: Magnetna terapija može imati protuupalno dejstvo, što može pomoći u smanjenju upale prostate kod stanja poput prostatitisa.
Poticanje cirkulacije: Poboljšana cirkulacija krvi može doprineti oporavku tkiva prostate i smanjenju nelagode povezane s različitim stanjima prostate.
Smanjenje boli: Magnetna terapija može imati analgetsko dejstvo, pomažući u smanjenju boli koja može biti povezana s problemima prostate.
Pre primene funkcionalne magnetne mišićne stimulacije ili bilo koje druge terapije za probleme s prostatom, važno je konsultovati se sa kvalifikovanim zdravstvenim stručnjakom koji može pružiti individualni plan oporavka koji odgovara vašem stanju i potrebama.

Inkontinencija - tretmani mehaničkom mišićnom stimulacijom
Mehanička mišićna stimulacija (MMS) je tehnika koja koristi mehaničke impulse ili vibracije kako bi stimulisala mišićne kontrakcije. Ova tehnika može biti korisna u jačanju mišića i poboljšanju funkcije mišića, uključujući mišiće karlice koji su odgovorni za kontrolu mokraće.
Kada je reč o tretiranju inkontinencije, mehanička mišićna stimulacija se često koristi kao deo terapijskog pristupa. Ona može biti korisna za jačanje mišića dna karlice i poboljšanje kontrole nad mokraćom kod većine osoba. Korišćenjem ove metode, inkontinecija može da bude uspešno tretirana.
Međutim, efikasnost mehaničke mišićne stimulacije u tretiranju inkontinencije može varirati, a rezultati zavise od različitih faktora kao što su uzrok inkontinencije, starost pacijenta, stepen inkontinencije i individualni odgovor na terapiju.
Važno je napomenuti da je za najbolje rezultate u tretmanu inkontinencije često potrebno kombinovati više terapijskih metoda, uključujući vežbe jačanja mišića, promene u načinu života i, u nekim slučajevima, upotrebu medicinskih pomagala ili hirurških intervencija.
U svakom slučaju, inkontinencija zahteva kontinuirano vežbanje mišića karličnog dna. Magnetno mišićna stimulacija ima dvojaku primenu u rešavanju problema inkontinencije. Osim podsticanja konkretnih kontrakcija, omogućava pacijentu da svesno ovlada takvom vrstom kontrakcija i da individualna vežba bez aparata bude u većoj meri efikasna.
Kao i uvek, pre nego što se odlučite za bilo koji tretman, važno je da se konsultujete sa zdravstvenim stručnjakom kako biste dobili individualizovanu procenu i preporuke za lečenje inkontinencije.